
- Detta evenemang har redan ägt rum.
Skåne: Medlemsfrukost och Fredagskunskap i Malmö
januari 31 @ 8:00 f m - 10:30 f m

Medlemsfrukost och Fredagskunskap i Malmö 31 januari
Tema: Digital tillgänglighet
Börja dagen med frukost, medlemsmingel och inspirerande samtal fredag den 31 januari kl. 08:00 hos vår medlemsvärd QGroup. Tillsammans följer vi live-sändningen av Fredagskunskapen där vi sätter fokus på digital tillgänglighet. När digitala verktyg är tillgängliga för alla, oavsett förmåga, öppnas nya möjligheter för delaktighet och engagemang på lika villkor. Kom och ta del av insikter som kan hjälpa din organisation att bli mer tillgänglig och inkluderande.
När?
Fredag den 31 januari, kl. 08:00–10:30.
Var?
QGroup, Engelbrektsgatan 6, 211 33 Malmö.
Program:
08:00–08:30 | Incheckning, frukost, mingel och välkomsthälsningar
Medlemsvärden QGroup och representant från Diversity Charter Sweden hälsar alla välkomna.
08:30–09:30 | Vi följer live sändningen av Fredagskunskapen
Digital tillgänglighet – Vi sätter fokus på varför digital tillgänglighet är viktigare än någonsin.
09:30–10:15 | Samtal i smågrupper: Dina takeaways och utmaningar
Efter live-sändningen reflekterar vi tillsammans i smågrupper över följande frågor:
- Vilka är dina viktigaste takeaways från idag?
- Vad kan du använda dig av i din verksamhet?
- Vad ser du som utmaningar i din verksamhet?
1010–10:30 | Sammanfattande avslutning
Delta kostnadsfritt – för medlemmar
Det här evenemanget är gratis och öppet för:
- Medlemmar i Diversity Charter Sweden
- Organisationer som vill prova på ett medlemskap och få en inblick i nätverkets arbete
Dela kunskap och nätverka – stärk arbetet med mångfald och inkludering
Vill du bidra med reflektioner och samtidigt öka kunskapen om mångfald och inkludering? Ta del av våra aktiviteter och utbyt erfarenheter:
- Dela dina insikter: Bidra med tankar och idéer, både inom din organisation och utåt. Använd gärna taggarna: #diversitychartersweden #fredagskunskap
- Nätverka digitalt: Gå med i Skånes regionala LinkedIn-grupp! Dela med dig av dina perspektiv. Nätverket samlar organisationer som utbyter erfarenheter och kunskap för att göra skillnad. Sprid gärna inbjudan till kollegor i Skåneregionen som kan ha nytta av och vara intresserade av att delta. Ju fler vi är, desto mer kan vi tillsammans driva arbetet för ökad mångfald och inkludering.
Bjud in fler!
Har du kollegor i regionen? Skicka gärna vidare inbjudan och uppmuntra fler att delta och ta del av möjligheterna som nätverket erbjuder.
Anmäl dig här!
Bra att känna till!
- En anmälan räcker: Om du deltar i den fysiska träffen behöver du inte anmäla dig separat till det digitala eventet Fredagskunskapen.
- Så fungerar det: Under den fysiska träffen samlas vi för att tillsammans följa den digitala sändningen av Fredagskunskapen.
- Följ och delta: Du får en länk till sändningen och kan enkelt följa med samt ställa frågor i chatten.